Shingle Çatı Kaplama

Shingle eğimli çatılarda, çatı kaplama amacıyla kullanılan su izolasyon malzemesidir. En son teknoloji kullanılarak tasarlanmış, her türlü detay göz önüne bulundurularak aksesuarları üretilmiş, çağımızın en çok tercih edilen çatı kaplama malzemesidir. Her zevke, her bütçeye, her detaya rahatlıkla uyum sağlayarak ömür boyu güvenle yaşayacağınız bir çatı oluşturur.Temel madde olarak fiberglass şilte kullanılarak imal edilmiştir. Fiberglass şiltenin üzeri shingle'a özel, asfalt bitüm ile kaplanır. Bu nednle shingle, bozulmaz, yüksek sıcaklık değişikliklerinden etkilenmez ve suya mükemmel bir şekilde direnç gösterir.Bitüm katmanını UV ışınlarından koruyan, solmaz ve renkli seramik granüller gömülerek en üst tabaka kaplanır. Bu granüller, yüksek sıcaklıklarda yapılan seramik kaplama işlemi ile renklendirilmiştir. Silis kum katmanı Shingle'ların birbirine yapışmasını önler ve onların daha güvenli taşınmasını sağlar. Shingle'a gerçek gücünü veren NATÜREL TIA-JUANA BİTÜM ve SERAMİK GRANÜLLER dir.Shingle (Şıngıl ), düşük sıcaklıklarda dahi çatlamamaz, kırılma meydana gelmez. Kendinden yapışkanlı şeritli olarak imal edilir. Karın kaymasını önlemek için özel kurulumlara gerek yoktur. Diğer çatı kaplama malzemelerinden farklı olarak, çeşitli renk ve şekillerde sunulması çatının farklı ve güzel renklerde tasarlanmasını sağlamaktadır. Kar yığınlarının çatıdan topluca kaymasını önler. Şingıl,mahya, saçak ve diğer parçalar ile donatılır. Bu da montajı kolaylaştırır ve kaplamanın kalitesini yükseltir. Shingle oldukça güvenli bir malzemedir.Statik elektriği biriktirmez, kıvılcım yapmaz, mıknatıs etkisini oluşturmaz, yıldırım çekmez Her türlü hava koşuluna, aşındırıcı ortamlara ve kimyasal asitlere karşı dayanıklıdır. Rüzgara karşı dayanımı yüksektir. Yağmur ve fırtınada sessizdir.Shingle Çatı Uygulama - Shingle Çatı - Shingle Çatı Yapımı - Shingle Çatı AktarmaShingle Çatılar, yapıların tasarımına görsel katkıları, kullanıcılara ise yeterli iklimsel konfor şartları, keyifli

çatı arası mekanları ve manzara terasları sağlamaları açısından en önemli yapı öğelerinden

sayılmaktadır.


Shingle Çatıları estetik ve yaşanabilir kılan, mevcut gelişmiş malzeme teknolojisinin olanak

verdiği detay ve elemanlardır.

Ülkemiz yapı sektörü, Shingle çatı Uygulama  konusunda her türlü form ve fonksiyon isteklerine cevap verebilecek

malzemeleri sağlayabilecek yapıya sahiptir.

Bu bağlamda önemli olan doğru Shingle Çatı ve İzolasyon malzeme ve detayların kullanımı konusunda mimar ve uygulayıcıları bilgilendirirken, kullanıcıları da bilinçlendirmektir.İklimsel bölge farklılıkları Shingle çatı formunda eğim miktarında değişiklikler şeklinde form oluşumuna etki

ederken, özellikle alt shingle çatı detayında yer alan izolasyon katmanlarında ve dere-oluk detaylarında farklı malzeme ve boyutlar açısından farklılıklar olmalıdır.

Doğal olarak sıcak ve soğuk bölgelerde ısı ve su yalıtım katmanı ısıl direnci mümkün olduğunca yüksek malzemelerden oluşmalıdır. Yağışlı ve nemli bölgelerdeShingle çatı örtüsü yalıtım katmanına ek olarak, katmanın sıcak tarafına buhar dengeleyici ve kesici tabakanın detayda mutlaka yer alması gerekir. Ayrıca sızıntı ihtimali yüksek olan kenar, saçak ve gizli dere shingle çatı yalıtım bitimlerinde yapıştırmak ve çakılmak ve benzeri güvenli detaylar kullanılmalıdır.


Şıngıl yapının size sağlayacağı avantajlar ise ;

Bütün  çatı tiplerine kolayca izole edilebilir.Kırışık , eğimli ,kubbe tipi , eğri çatılar gibi.

Dokusu özel olduğundan ve görsel renklerden oluştuğu için kolay ve hızlı uygulanır.

Kışın su geçirmez,esnek yapısı sayesinde sıcak nedeniyle çatlama oluşturmaz, dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Yaptırdığınız zemin üzerinde rahat bir şekilde hareket etme kolaylığı sağlar.

Çatı görünümü tek bir malzeme ile saplanabilir.Diğer yalıtımlar gibi farklı malzeme gerektirmez.

Şıngıl malzeme ağırlığı yaklaşık metrekaresi 10 kg ağırlığa sahiptir.Hafif olması nedeniyle çatınıza çok az bir yük verir.